Македонската репрезентација може да игра на ЕП во најсилната група


Македонската фудбалска репрезентација може да игра во групата Ф на Европското првенство, која е најсилна, и која би ги вкрстила „рисовите“ против земји кои во минатото биле европски прваци, а две се актуелни европски и светски првак.

За да игра со Германија, Франција и Португалија, македонската селекција треба да се пласира на ЕП, но и Романија да биде учесник на завршницата. Ако Романците се пласираат на ЕП, тие ќе бидат во групата Ц со Украина, Холандија и Австрија, во спротивно, таму ќе се придружи С. Македонија, Косово, Белорусија или Грузија.

Ако Романија игра на ЕП, нашата селекција ќе биде во друштво со Германија, Франција и Португалија. Оваа група дефинитивно е најсилна, и би било интересно како награда за прво учество на ЕП да имаме три спектакуларни противници.

ГРУПА А (Рим и Баку): Италија, Швајцарија, Турција, Велс.

ГРУПА Б (Копенхаген и Санкт Петербург): Белгија, Русија, Данска, Финска.

ГРУПА Ц (Амстердам и Букурешт): Украина, Холандија, Австрија, победник од Д од Лига на нации (условно).

ГРУПА Д (Лондон и Глазгов): Англија, Хрватска, Чешка, победник од Ц.

ГРУПА Е (Билбао и Даблин): Шпанија, Полска, Шведска, победник од Б. јз

ГРУПА Ф (Минхен и Будимпешта): Германија, Франција, Португалија, победник од А од Лига на нации (условно).


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]