Македонија Ѓорче Петров и Струга рано си дадоа по еден гол и застанаа


Дуелот на Македонија Ѓорче Петров и Струга Трим Лум од 17-тото коло во Првата македонска фудбалска лига, заврши со нерешени 1:1, иако почетокот најавуваше многу поголема ефикасност.

Стружани дадоа гол уште во својата прва акција, по неполни 20-тина секунди, а стрелец беше Османи. Домашните брзо се созедоа од шокот, и преку Бразилецот Паду, израмнија на 1:1 во седма минута. Се покажа дека тоа ќе биде и конечен резултат.

Сега „лавовите“ од Ѓорче се привремено четврти на табелата, тие се тим со најмногу (осум) нерешени игри сезонава. Струга е шеста и има ист број бодови со Македонија Ѓ.П. Другите мечеви од ова коло во првата лига се играат утре.


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]