Ливерпул со 14-та последователна победа во Премиер лигата

Ливерпул забележа 14-та последователна победа во Премиер лигата, откако со 3:1 го совлада Њукасл на „Енфилд“.

Џетро Вилемс (7 ‘) изненадувачки го отвори резултатот во седмата минута, но пред паузата тимот од Мерсисајд го ​​сврти резултатот со два гола од Садио Мане (28’, 40 ‘).

Во второто полувреме Мартин Дубравка направи серија одлични одбрани, но капитулираше по трет пат во 72-та минута кога Мохамед Салах го оформи конечниот резултат.

По дуелот, „црвените“ се пет бода пред шампионот Манчестер Сити, кои гостуваат во Норвич во доцниот натпревар од денешната програма.

Вести

Извршена еутаназија врз златната параолимпијка Верворт

Белгиската параолимпијка, Марик Верворт, го активираше барањето за еутаназија, што значеше крај на нејзините маки, и смрт. Верворт која имаше 40 години, а на Параолимписките игри во Лондон 2012 година освои златен медал во трката […]

Бизнис

„Герешајмер“ го означи почетокот на изградба на новата фабрика во Бунарџик, ќе вработи 400 луѓе

Германската компанија „Герешајмер“ денеска во Технолошко индустриската развојна зона Бунарџик го означи почетокот на изградба на новата фабрика за медицинска пластика. Ова е прва фабрика на реномираната германска компанија во Југоисточна Европа, а земјава беше […]

Вести

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување на 60 милиони денари од Буџетот за 2019 година за чистење на индустрискиот токсичен отпад (линдан) во поранешната фабрика ОХИС во Скопје. Средствата, како што […]