Ливерпул ги скроти „волците“, но даде жртва


– Ливерпул извојува тешка победа од 2:1 над Волверхемптон во 24-то коло од англиската Премиер лига во меч што се одигра синоќа на стадионот „Молино“.

Избраниците на менаџерот Јирген Клоп поведоа во резултатот во почетокот на дуелот, благодарение на Џордан Хендерсон (8′). Меѓутоа, на средина на полувремето, еден од најдобрите во тимот од Мерсисајд, Садио Мане, беше заменето поради повреда.

Во второто полувреме „волците“ успеаја да изедначат откако реализираше Раул Хименез (51′). Сепак, на крајот од натпреварот, Роберто Фирмино (84′) беше прецизен и му донесе победа на тимот од градот на Битлси.

Така, Ливерпул останува сам на врвот со 67 поени, 16 пред второпласираниот Манчестер Сити. Вулверхемптон, од друга страна, се наоѓа на 7-то место со 34 бода, исто како Тотенхем и Манчестер Јунајтед.


Во моментов не се размислува на 14-дневен карантин, мерките се доволни, но можни се и поригорозни доколку има потреба - МИА
Вести

Од 16:00 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

 Скопје, 8 април 2020 () – Дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата […]

СОНК реагира на начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата - МИА
Бизнис

СОНК реагира на начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата

  Скопје, 8 април 2020 () – Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска реагира на начинот на кој е донесена уредбата со која на корисниците на буџетски средства им се укинува правото […]

Пензионерите и старите лица со најмногу предизвици со коронавирус-состојбата - МИА
Вести

Пензионерите и старите лица со најмногу предизвици со коронавирус-состојбата

  Тетово, 8 април 2020 () – Голем дел пензионери се соочуваат со повеќе предизивици поради коронавирусот – како да го сочуваат здравјето, да обезбедат медицинска нега за хроничните болести, да земат пензија, да се […]