ЛЕ: Ако го помине Дуделанж, Шкендија повторно ќе измери сили со Номе Калју


Денеска беше одржана ждрепката за третото квалификациско коло од Лига Европа, а македонскиот тим Шкендија го дозна својот противник.

Имено, тетовци ќе се сретнат со Дуделанж, а доколку го совладаат тимот од Луксембург, ќе се соочат со поразениот од мечот меѓу Селтик и Номе Калју. Естонскиот клуб во првото коло на квалификациите за Лигата на шампиони сензационално славеше на арената „Тодор Проески“ во Скопје со 1:2.

Првите мечеви од третото квалификациско коло се играат на 8 август, реваншите се седум дена подоцна.

Двојки за трето квалификациско коло за Лига Европа

Шкендија (С. Македонија)/Дуделанж (Луксембург) – Селтик (Шкотска)/Номе Калју (Естонија)
Сутјеска (Ц. Гора)/Аполон (Кипар) – ХБ Торшавн (Ф. Острови)/Линфилд (С. Ирска)
Арарат (Ерменија)/Линколн (Гибралтар) – Сабуртало (Грузија)/Динамо Загреб (Хрватска)
Пјаст Гливице (Полска)/Рига (Летонија) – Црвена звезда (Србија)/Хелсинки (Финска)
Клуж (Романија)/Макаби Тел Авив (Израел) – Тре Пене (Сан Марино)/Судува (Литванија)
Сараево (БиХ) – БАТЕ Борисов (Белорусија)/Розенборг (Норвешка)
Партизани (Албанија)/Шериф Тираспол (Молдавија) – Марибор (Словенија)/АИК Стокхолм (Шведска)
Слован Братислава (Словачка)/Фероникели (Косово) – Дандалк (Р. Ирска)/Карабаг (Азербејџан)
Валур (Исланд)/Лудогорец (Бугарија) – ТНС (Велс)/Копенхаген (Данска)
Санта Колома (Андора)/Астана (Казахстан) – Ференцварош (Унгарија)/Валета (Малта).

Вести

По 100 години Германија воведува воени рабини

Германската влада денеска донесе одлука да  врати рабини во воена служба по повеќе од 100 години, како што беше предложено претходно од централниот Совет на Евреите. „Денеска ние дадовме важен пример на нашите еврејски војници“, […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани на Законот за јазиците, партиите на Албанците против негова измена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе поднесе амандмани на Законот за употреба на јазиците, со кои, како што велат од партијата, ќе значат негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија. Претседателот на […]

Вести

Илиевски најави кривична за Инспекцискиот совет зашто не постапил по одлуката на Антикорупциска

Инспекцискиот совет кој е формиран од Владата работи контра Антикорупциската комисија во однос на донесената одлука за поведување дициплинска постапка против главниот просветен инспектор Африм Салиу. Тоа е незаконито, несовесно и непрофесионално работење на претседателката […]