Конте: Лукаку е како американски рагбист, тој е еден од најневообичаените напаѓачи


Тренерот на Интер, Антонио Конте го спореди напаѓачот Ромелу Лукаку со американски рагби играч.


 

– Да се ​​каже дека Лукаку е добар кога има слободен простор е премногу едноставно. Не мислам дека на противничките одбранбени играчи ќе им се допадне Лукаку или Лаутаро. Лукаку е еден од најневообичаените играчи во светот. Тој е центарфор кој може да шутира топки и е многу брз. Изгледа како американски рагбист, изјави Конте.

Интер е лидер во Серија А со 53 бода по 23 кола. За ваквиот пласман на неро-аѕурите, еден од најзаслужните е токму Лукаку со 17 постигнати погодоци во досегашниот дел од првенството.