Клубовите во Премиер лигата се договорија за промени во ВАР


Клубовите на Премиер лигата и Бордот на судиите (ПГМОЛ) се согласија да направат измени во ВАР, откако навивачите ќе добиваат дополнтелна комуникација во однос на проверките на стадионите.

ВАР беше централна тема на состанокот на сопствениците во четвртокот и по долги дискусии Премиер лигата и ПГМОЛ имаа тенденција да ја подобрат постојаноста во донесувањето одлуки, да ги забрзаат процесите и да ја зголемат комуникацијата со приврзаниците. Судијата Мајк Рајли им се обрати на клубовите и рече дека системот има потреба од подобрување.

Беше договорено навивачите на трибините да добијат подетални информации за проверките – вклучително и што точно проверува ВАР.

На пример, според новите правила, на големите екрани ќе се појави порака, која гласи „Проверка на пенал – веројатна игра со рака“ наместо само „Проверка за пенал“.

Мониторите на аут линиите ќе продолжат да се користат ретко во Премиер лигата.


Бизнис

Бензините поевтини до денар ипол, дизелот поскап за половина денар

– Цените на бензините од полноќ се намалуваат од денар до денар ипол, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно […]

Вести

Нухиу: Заразени пет вработени во МВР, реален ризик од коронавирус во Полициската станица Петровец

– Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот фејсбук-профил напиша дека Полициската станица Петровец е во реален ризик од коронавирус. – Вирусот Ковид-19 почна да напаѓа и во Министерството за внатрешни работи. Потврдено дека […]

Вести

Конкурс за прием на средношколци во јавните ученички домови во 2020/2021

– Министерството за образование и наука денеска објави Конкурс за прием на ученици во 18 јавни ученички домови во учебната 2020/2021, во кои учениците од средно образование ќе бидат сместени и ќе имаат исхрана. Слободни се вкупно […]