Кепа: Сигурен сум дека можам да ја сменам ситуацијата во која се најдов


 Голманот на Челзи, Кепа Аризабалага проговори за неговиот став по губење на место во почетниот состав на тимот.


 

– Се чувствувам добро, сигурен во себе. Можеби ситуацијата е далеку од идеална, но треба да поминете низ ова. Јас сум мирен. Кога ќе се појави можност да играм, ќе се обидам да дадам се од себе. Очигледно, сите играчи сакаат да излезат на теренот, а јас не сум исклучок. Во фудбалот, тешко е да се проценат среднорочните или долгорочните изгледи, сакам да играм сега. Сега има шанса да играм за репрезентацијата, и јас целосно и целосно размислувам за тоа. Сигурен сум дека можам да ја сменам ситуацијата, истакна Кепа.

Во сезоната 2020/21, Кепа одигра два натпревара за Челзи и прими три гола. Шпанецот остана на клупата на три од последните четири натпревари на „сините“ и еднаш не беше воопшто во составот.