Интер потврди за Лукаку


Спортскиот директор на Интер, Пјеро Аусилио, потврди дека клубот направил официјално барање за напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку, соопшти самиот тој за „Скај Италија“.

– Се сретнавме со Манчестер Јунајтед за Лукаку. Имаше официјално барање меѓу двата важни клубови. Ќе видиме што ќе се случи. Конте го сака секој играч, со кој се обидуваме да потпишеме, рече Аусилио.

Според информациите, белгискиот репрезентативец нема да биде прв избор за напад на Оле Гунар Солскјер во новата сезона, но сé уште не е постигнат договор по одбивањето на првичната понуда за двегодишен престој под наем во Милано.

Балкан

Будимпешта: Балканските држави заслужуваат шанса за членство во ЕУ

Европската унија им должи на балканските земји да им даде шанса да се приклучат кон Унијата, изјави во Стразбур европратеникот од редовите на унгарската партија Фидес, Балаж Хидвеги, додавајќи дека проширувањето на Балканот е клучна […]

Вести

Институт „Крсте Мисирков“: Прашањето за македонскиот јазик е апсолвирано, негирањето е свесна провокација

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“-Скопје соопшти дека остро реагира и сериозно се спротивставува на ставот на Бугарската академија на науките во врска со постоењето на македонскиот јазик и на македонското писмо. Во реакцијата Институтот […]

Вести

Максим Ацевски избран за главен државен ревизор

Собранието на денешната седница го избра Максим Ацевски за главен државен ревизор, на предлог на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. Одкуката за изборот на Ацевски беше донесена едногласно со 81 глас „за“. […]