Голманот на Леванте го ставиле во изборна комисија


Соиграчот на Енис Барди во Леванте, голманот Аитор Фернандез Абарискета, најверојатно ќе треба да го пропушти натпреварот со Атлетик Билбао в недела, бидејќи треба да работи во изборна комисија.

Аитор е одреден за заменик на претседателот на изборната комисија во родниот Мондрагон во покраината Баскија, па тоа му е граѓанска должност кон државата која мора да ја исполни, освен од некои исклучителни и оправдани причини.

Правната служба на Леванте се обидува да докаже дека играњето натпревар е оправдана причина за голманот да не се појави на броењето гласови. И Хорхе Мирамон беше избран за член на изборна комисија во Сарагоса, но жалбата на Леванте беше усвоена и тој е ослободен.


Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]