Флик претстојниот натпревар помеѓу Баерн и Борусија Дортмунд го нарече посебен


 Тренерот на Баерн Минхен, Ханс Флик ги сподели своите очекувања за натпреварот од 24. коло на Германскиот фудбалски шампионат против Борусија Дортмунд.


 

– Натпреварите против Борусија се секогаш посебни за нас. Сите наши дуели се многу квалитетни во последните неколку години. Дортмунд има силен тим, иако има проблеми оваа сезона. Ние мора да го покажеме нашиот најдобар фудбал, го цитира Флик, официјалната веб-страница на Баварците.

Почетокот на натпреварот е вечер во 18:30 часот. Домаќинот на дербито, тимот на Баерн е лидер во Бундеслигата со 52 бода по 23 кола.

Борусија Дортмунд се наоѓа на петтата позиција со 39 бода.