ФИФА му изрече доживотна суспензија на Рикардо ТешеираПоранешниот претседател на Бразилската фудбалска федерација Рикардо Тешеира од Светската федерација ФИФА доби доживотна забрана за вршење на работа во фудбалот.

Тешеира, кој во 2012 година си даде оставка, беше член и на извршниот комитет на ФИФА, а од советот за етика на ФИФА е прогласен за виновен, по обвинувањата за земање мито во износ од повеќе милиони долари и тоа во периодот од 2006 до 2012 година. 

Освен со суспензијата, 72-годишниот Тешеира е казнет и со 1 милион швајцарски франци, но не се знае како ФИФА може да му ги земе тие пари на Тешеира. Додека тој беше прв човек на бразилската федерација, „кариоките“ двапати (во 1994 и 2002 година) станаа светски прваци. 


Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Нови 143 случаи на коронавирус, 110 оздравени и девет починати лица

 – Во изминатите 24 часа од направени 1504 тестрирања, регистрирани се нови 143 случаи на коронавирус. Во истиот период регистрирани се и 110 оздравени пациенти, но и девет починати лица. Министерството за здравство информира дека […]

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

– Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм” ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, заради, според нив, фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро и Враживир. Ова го најави адвокатот Насер Рауфи, по […]

Вести

Митревски: Имам крунски доказ дека Димовски е нелегитимен претседател на ССМ

– Поранешниот лидер на ССМ и акуелен претседател на Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетика Живко Митревски бара од Владата, премиерот, министерот за труд и социјална политика и вицепремиерот за борба против […]