Дани Алвес: Париз е полн со расисти


Бразилскиот дефанзивец Дани Алвеш изјави дека не му се допаднал времето поминато во Пари Сен-Жермен. Тој помина две сезони во Париз.

– Ова е многу интересен културен шок. Посетата на Париз за една недела ќе биде запаметена цел живот. И тоа ќе биде заморно патување. Некако Париз ме потсетува на Сао Паоло, но Париз е полн со расисти. Тие не ми направија ништо, но јас слушнав што им велеа на моите пријатели. Во Севилја и Барселона тоа не е случај. Луѓето таму се повеќе како Бразилци. Тие се енергични, тие се повеќе бунтовници, но претпочитам такви луѓе, изјави Алвес.

Триесет и шестгодишниот фудбалер кариерата ја почна во Бахиа во 2001 година, а потоа настапуваше за Севилја, Барселона, Јувентус и ПСЖ. Од оваа сезона е член на Сао Паоло.


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]