Бундеслига: Ајнтрахт му пресуди на лидерот Лајпциг


Фудбалерите на Ајнтрахт во Франкфурт го поразија лидерот Лајпциг со 2:0 во натпревар од 19. коло во Бундеслигата.

Стрелци на головите за домашните на „Комерцбанк арена“ беа Алмами Туре во 48 минута и Филип Костиќ во четвртата минута од судиското екстра време.

Лајпциг ќе остане на челната позиција на табелата, до наредното коло, со 40 бода, но Баерн Минхен ќе се доближи на само бод заостанување доколку успее попладнево да славо над Шалке 04 на домашен терен

Бундеслига, 19 коло: Ајнтрахт – Лајпциг 2:0, Борусија Менхенгладбах – Мајнц 3:1, Волфсбург – Херта 1:2, Фрајбург – Падерборн 0:2, Унион Берлин – Аугсбург 2:0, Борусија Дортмунд – Келн 5:1.
Табела: Лајпциг 40, Борусија Менхенгладбах 38, Борусија Дортмунд 36, Баерн М. 36 (-1), Шалке 33 (-1), Баер Леверкузен 31 (-1), итн.


Балкан

Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

На Армијата на Србија днеска и беше испорачан првиот дел од рускиот ПВО систем Панцир С1. Тоа го потврди српскиот министер за одбрана Александар Вулин. Панцир С1 беше донесен со руски транспортен авион. Со таа […]

Балкан

Албанија повторно на „сивата листа“ за перење пари,министерката за правда бара повисоки казни

Албанија повторно се најде на „сивата листа“ за перење пари и други ризици од организиран криминал, од каде беше избришана во 2015 година. Според меѓународната агенција за следење на финансирањето на тероризмот (ФАТФ) додадени седум […]

Вести

Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите

– На полноќ истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите за претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 12 април 2020 година. Печатените медиуми и интернет-порталите беа должни ценовниците да ги достават […]