Борусија го продолжи договорот со Фавр


Борусија Дортмунд потпиша нов дво-годишен договор со тренерот Лусиен Фавр. Договорот на 61-годишниот стратег е до јуни 2021 година.

Швајцарецот го презеде тимот минатото лето и го однесе на второ место во пласманот. Под негово водство, за прв пат по години, Борусија имаше шанса да ја освои титулата и до последно водеше битка со Баерн за првото место.

– Со нетрпение очекувам да продолжам со конструктивна и успешна работа со клубот, рече Фавр по продолжувањето на договорот.

Извршниот директор на тимот од Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке рече дека тренерот на 100% ги оправдал очекувањата.

– Лусиен создаде јасни структури и ги разви нашите играчи, додаде тој.

Раководството на Борусија го поддржа менторот и на трансфер пазарот, со тоа што клубот веќе ги привлече Нико Шулц, Торган Азар и Џулијан Брант.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]