Баварската машина гази и без Левандовски


Баерн Минхен го совлада Хофенхајм со 6:0 како гостин на натпреваро од 24 коло на германската Бундеслига, одигран на „ПреЗеро арената“.

Провокациите од навивачите на Баерн до шефот на Хофе, Дитмар Хоп во второто полувреме, сепак, ја расипаа атмосферата на натпреварот и тој беше двапати прекинат.

Момчињата на Ханси Флик направија летечки старт со водство од два гола до седмата минута, а набргу по одигрувањето на половина час, нивната предност веќе беше 4 гола. До средината на вториот дел, сè беше веќе решено, но потоа се појавија навредливите транспаренти од трибините, по кои средбата беше прекината.

Шампионите покажаа дека можат да се снајдат без нивниот прв стрелец, Роберт Левандовски, кој ќе се врати за еден месец.

Баерн Минхен собра 52 бода и сега води со четири пред вториот РБ Лајпциг, кој утре е домаќин на Баер Леверкузен. Хофенхајм е осми со 34 бода.

Резултати од Бундеслигата:

Мајнц 05 – Падерборн 07 2:0
Борусија Дортмунд – Фрајбург 1:0
Аугсбург – Борусија Менхенгладбах 2:3
Хофенхајм – Баерн Минхен 0:6

Петок:
Фортуна – Дизелдорф – Херта Берлин 3:3

Во Моментов се игра последниот дуел од денешната програма помеѓу Келн и Шалке 04.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]