Алексис: Пристигнав во Јунајтед во погрешно време


Напаѓачот на Интер, Алексис Санчез, го коментираше неговиот неуспешен престој во Манчестер Јунајтед. Чилеанецот смета дека главната причина за неуспехот да се докаже на „Олд Трафорд“ е тоа што тој пристигнал во клубот во погрешно време.


 

– Лукаку и јас трениравме прилично добро, но ни требаше повеќе време на теренот за да го достигнеме нашиот целосен потенцијал. Погледнувајќи наназад, се чини дека моето пристигнување во Јунајтед беше во погрешно време. Имаше премногу промени во клубот. Во такви моменти тешко го наоѓате вистинскиот ритам, вели Алексис.

Потоа сподели неколку зборови за неговата одлука да замине во Интер, како и за неговиот соиграч Ромелу Лукаку.

– Тука гледам желба за победи и затоа дојдов. Тоа беше причината и Лукаку да дојде тука. Дали ќе успееме? Ќе ви кажам на крајот на сезоната. Лукаку? Може да барате доста долго време и да не најдете фудбалер како него никаде во светот, додаде Чилеанецот.