Актуелниот европскиот шампион ќе се бори за место во завршницата на ЕП 2020


Денеска започнуваат последните 10 рунди од квалификациите за ЕП 2020. За два тима, ова е последна шанса да најдат место меѓу финалистите. Еден од нив е актуелниот европски шампион Португалија, кој нема право да згреши при нивнат посета во Луксембург.

Победата на Кристијано Роналдо и компанијата ќе им гарантира пласман како втор тим во групата „Б“. Сепак, секој друг резултат би можел да ги помати сметките на „морнарите“, особено ако Србија ја победи Украина.

Денес Бугарија го игра својот последен натпревар во групата „А“ против Чешка. Во другиот натпревар Косово е домаќин на Англија. Тука сè е јасно откако Британците и есите веќе се квалификуваа за завршницата идната година.

Нема неизвесност и во групата Х. Франција и Турција одат напред и ќе биде интересно само кој ќе заврши на првото место. Денес, „Петлкие“ гостуваат во Албанија, а Турците играат во Андора. Во третата средба во групата се спротивставуваат Молдавија и Исланд во натпревар кој нема значење.

Квалификации за ЕП, 10. коло:

Од 15:00 часот:

Србија – Украина
Луксембург – Португалија

Од 18:00 часот:

Бугарија – Чешка
Косово – Англија

Од 20:45 часот:

Молдавија – Исланд
Андора – Турција
Албанија – Франција


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]