Ајакс го продаде Зијех за 40 милиони– Фудбалскиот клуб Ајакс одлично работи на финансиски план. Три дена по продажбата на Хаким Зијех за 40 милиони евра, холандскиот гигант ја пополни дупката во нападот за наредната сезона.

Управата на „копјаниците“ постигна договор со Сао Паоло за трансфер на Адријан за 20 милиони евра.

Олимпискиот репрезентативец на Бразил ќе се пресели во Амстердам во јуни. Дотогаш ќе остане во дресот на Сао Паоло за кој досега одигра 33 меча и постигна шест гола.

Ајакс забележа профит од над 150 милиони евра од продажба на играчи во сезоната 2018/19. Матијс де Лихт го испрати во Јувентус за 85,7 милиони евра, Френки де Јонг во Барселона за 75 милиони евра и Каспер Долберг во Ница за 20,5 милиони евра.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]