Вавринка рано елиминиран од „Вимблдон“


Стен Вавринка беше елиминиран од „Вимблдон“ по поразот во пет сета од Рајли Опелка – 7:5, 3:6, 4:6, 6:4, 8:6 по 3 часа и 16 минути игра.

Американецот на тој начин се пласираше во третиот круг, каде го чека победникот од судирот меѓу Робин Хасе и Милош Раониќ.

Бр.22 во шемата, пак Вавринка се приклучува на Стефанос Циципас и Александар Зверев кои веќе ги напуштија терените на „Ол Ингланд Клаб“ уште во првиот круг.

Данил Медведев, Беноа Пер, Јиржи Весели и Давид Гофен продолжуваат во третиот круг по денешните победи.


Вести

Земјава подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да ги почитуваат мерките

Скопје, 7 август 2020 () – Евентуалното полошо сценарио со вирусот Ковид-19 наесен би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории, дополнителен број на заболени од сезонски грип што може да доведе до пренатрупување […]

Влада: Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство - МИА
Вести

Партиите преговараат, роковите течат за создавање на новата влада

Скопје, 7 август 2020 () – Рокот за доделување на мандатот за состав на новата влада тече веќе трети ден. Политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови потврдија дека работат на создавање мнозинство од […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 113 случаи со Ковид-19, шест починати, 259 оздравени пациенти

Скопје, 6 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-1, Битола-7, Охрид-6, Гостивар-15, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир […]