Финалниот турнир во Лигата на нациите ќе се одржи во октомври 2021 година


Почетокот на турнирот во Лигата на нации ќе биде одложен - МИА

Нион, 24 септември 2020 () – Официјалната веб-страница на УЕФА информира за промени во календарот на натпревари на репрезентациите под покровителство на организацијата.Како резултат на договорите со Здружението на европски клубови и европски лиги, Извршниот комитет на УЕФА одлучи да ги надополни натпреварите на националните тимови, откажани поради пауза во март 2020 година и трансфер на ЕП од лето 2020 до 2021 година. Овие средби ќе се играат со продолжување на прозорците на календарот на ФИФА во март и септември 2021 година. На овие сегменти, екипите ќе играат не два, туку три натпревари.

Доколку биде одобрен од ФИФА, календарот на натпревари на европските репрезентации ќе ја добие следнава форма:

• 22-31 март 2021 година: 3 кола

• 31 мај-8 јуни 2021 година: пријателски натпревари во рамките на подготовките за Европското првенство

• 30 август-8 септември 2021 година: 3 кола

4-12 октомври 2021 година: 2 кола

• 8-16 ноември 2021 година: 2 кола

• 21-29 март 2022 година: 2 кола од баражот за европски квалификации

Последниот турнир во Лигата на нациите ќе се игра во октомври 2021 година: полуфиналето ќе се игра на 6-7, а финалето на 10 октомври.

Три национални асоцијации, чии репрезентации играат во групата 1 (Италија, Холандија и Полска), објавија интерес за домаќин на турнирот.


Вести

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

– На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра по глава на жител, што е под просекот од […]

Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]

Бизнис и економија

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

– Конфедерацијата на слободни синдикати предупредува дека со Предлог-измените во Законот за работни односи со кои недела треба да се прогласи за неработен ден ќе се направи хаос бидејќи со подзаконски акти ќе се утврдува […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*