ФИФА казни поранешен вработен со 1 милион швајцарски франци


ФИФА предлага пет замени по натпревар - МИА

Цирих, 30 јуни 2020 () – ФИФА наметна строга казна на Маркус Катнер, поранешен заменик-генерален секретар на организацијата.

Во следните 10 години доби забрана да работи на ова поле и го казни со парична казна од 1 милион швајцарски франци.

– Телото за одлучување на Независниот комитет за етика го прогласи Маркус Катнер, поранешен заменик генерален секретар на ФИФА и вршител на должноста генерален секретар, виновен за судир на интереси и злоупотреба на службената должност за кршење на Кодексот на етика. Истрагата против г-дин Катнер опфаќа различни суми, поврзани со исплата на бонуси во врска со натпреварите на ФИФА, што им се исплаќаат на раководни лица, разни измени и дополнувања на договорите за вработување, надомест на трошоците за приватниот суд и обврски на г. Катнер како службеник, се вели во соопштението. на ФИФА.


Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Вести

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица

Министерството за здравство денеска регистрира 200 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1828 тестирања, како и 15 оздравени пациенти и четири починати лица. Во последните 24 часа, како што соопшти, се направени 1828 тестирања, а регистрирани се […]

Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Вести

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Скопје, 8 август 2020 () –  Информации и пораки за разговорите за формирање нова влада упатија и вчера преку соопштенија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите што на неодамнешните парламентарни избори освоија по 46, односно 44 пратеници […]

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник - МИА
Вести

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник

Скопје, 8 август 2020 () – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*