Фетел: Рекордот на Хамилтон по бројот на победи сега е прашање на време


Фетел: Јас веќе јасно кажав дека сакам да останам во Ферари - МИА

Лондон, 24 септември 2020 () – Возачот на Ферари, Себастијан Фетел призна дека има измешани чувства за фактот дека Луис Хамилтон наскоро ќе го сруши рекордот на Михаел Шумахер по бројот на победи во Формула 1.

Доколку победи на трката за ГН на Русија, Хамилтон ќе се изедначи со резултатот на Шумахер, кој има 91 победа во серија.

Јасно е дека веќе минатата година се виде како Луис е сè поблизу до овој рекорд. Мислам дека сега е само прашање на време кога ќе го собори овој рекорд. Тогаш од една страна ќе бидам вознемирен поради Мајкл, бидејќи во одредена смисла тој останува мојот идол.

Но, од друга страна, ќе бидам многу среќен за Луис. Затоа што тој го заслужува овој успех што го постигна во последните години. И што ќе го постигне во следните години – ако, се разбира, остане во Ф-1 долго време. Значи, чувството е од 50 до 50, истакна Фетел.


Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]

Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*