Фетел е незадоволен од однесувањето на болидот за време на квалификациите на австриското Гран-при


Фетел не се согласи за нов договор и ќе го напушти Ферари на крајот на 2020 година - МИА

Шпилберг, 4 јули 2020 () – Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел го коментираше резултатот од квалификациите на Големата награда на Австрија. Тој го зазеде 11. место.


 

– Секако, сметавме на повеќе. Се чини дека останатите отидоа на тренинзи со многу гориво, или ние самите делувавме премногу конзервативно, цитираше. Не сум задоволен од однесувањето на автомобилот посебно на излезот од кривините. Ајде да видиме како оди трката. Мислам дека ситуацијата ќе биде поинаква. Во трката, секогаш изгледаме подобро отколку во квалификациите. Затоа се надевам дека ќе заработиме доста бодови, изјави Фетел.

Трката ќе се одржи утре со почеток во 15:10 часот на патеката „Ред Бул“.