Фановите се враќаат на трибините во ГерманијаФановите се враќаат на трибините во Германија - МИА

Берлин, 4 август 2020 () – Сите клубови од првата и втората лига на германскиот фудбал се согласуваат за враќање на одреден број гледачи на стадионите.

Конечната одлука треба да се донесе кон средината на септември. Според планот, билетите ќе се продаваат преку Интернет, со целосни податоци за клиентите, така што ќе може да се следи движењето на потенцијално заразените лица, додека продажбата на алкохол, а со тоа и пиво, би била забранета.

Исто така, доаѓањето на гостински навивачи би било забрането, а дел од трибините ќе бидат затворени за употреба.

– Приоритет во Германија не се полните стадиони, туку здравствената состојба. Короновирусот сè уште игра многу важна улога. Како и сите други области, професионалниот фудбал може да се врати во нормална состојба само во фази, за нас во мали чекори, рече извршниот директор на Фудбалската асоцијација на Германија (ДФЛ), Кристијан Зејферт.

Од друга страна, одредени навивачки групи се против давање лични информации на клубовите.

– Податоците треба да се користат за здравствена заштита, а не за други цели, како што е надзор на навивачите. Клубовите мора да го кажат тоа јасно, велат навивачи за „Франфуртр алгемајне Цајтунг“.


Регистрирани 445 прекршоци за неносење маски во изминатото деноноќие - МИА
Вести

Нови 178 случаи на Ковид-19, оздравеа 71, починаа четири лица

Скопје, 20 септември 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на Ковид-19. Од новите случаи во Скопје се 42, Куманово-19, Кочани-17 ,Прилеп-16, Тетово-14, Струмица-13, Гостивар-11. […]

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија - МИА
Вести

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Скопје, 20 септември 2020 () – Родилка и нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија. Четириесет годишната трудница К.Ј. од населбата Шуто Оризари, Скопје била примена во приемната амбуланта на ЈЗУ У ГАК-Скопје […]

Пензионерите во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз - МИА
Вести

Се разгледуваат нови услови за пензионирање, ќе го зголеми ли тоа товарот на пензискиот фонд

Скопје, 20 септември 2020 () – Изминатиот период во јавноста се отвори прашањето за условите за пензионирање, при што беше најавено дека во пензија нема да може да се оди подоцна од 62 години за […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*