Европската комисија може да забрани употреба на олово во спортот, што го доведува во прашање биатлонот


Европската комисија ја разгледува можноста за целосна забрана за употреба на олово во спортови на отворено. Ова може да има сериозни последици за биатлон, пренесуваат светските медиуми.

 

Европската комисија побарала од Европската агенција за хемикалии да развие и да го проучи прашањето за забрана на еколошки штетни материи во спортовите на отворено, вклучително и оловото. Во моментот, не постои алтернатива на олово за производство на патрони што се користат во биатлон.

 

Норвешката компанија „Намо“ се обиде да најде други опции, но безуспешно. Директорот за комуникации на „Намо“, Андре Лунд, смета дека таквата одлука ќе му стави крај на биатлонот во сегашната форма.

 

Секако, ова го сфаќаме сериозно. На крајот на краиштата, оружјето е важен дел од нашиот спорт и во моментов немаме алтернатива за муницијата. Забраната за употреба на олово на спортски настани може да стапи во сила од 2022 година.


Тестирањето на околу 800 штипски текстилни работници завршува утре - МИА
Вести

Регистрирани нови 147 случаи на КОВИД-19 и шест починати

Скопје, 4 јули 2020 () – Во изминатите 24 часа од направени 1296 тестирања регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19. Институтот за јавно здравје регистрира и 111 оздравени пациенти. Од КОВИД-19 во овој период […]

Партиите не отстапуваат од средби со граѓаните, но ветуваат почитување на мерките - МИА
Вести

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

– Предизборната кампања за предвремените парламентарни избори на 15 јули е на средина, а партиите ја вжештуваат дебатата за економијата, правната држава и корупцијата. Партиите своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на средби […]

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово - МИА
Вести

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово

Скопје, 4 јули 2020 () – Засега нема препорака од Комисијата за заразни болести ниту пак одлука за затворање на границите со Србија и со Косово, потврди вчера премиерот Оливер Спасовски и истакна дека во […]