Евролигата ќе заседава за финансиските последици од коронавирусот и состојбата со Панатинаикос


Евролигата избира меѓу четири града за последната фаза - МИА

Барселона, 22 јуни 2020 () – Советот на Евролигата денес ќе одржи состанок во форма на видео-конференција, на која ќе се разговара за финансиските последици од коронавирусот и состојбата со Панатинаикос.


 

Финансиските импликации од пандемијата се очекува да предизвикаат промени во финансиските ограничувања на фер-плеј за клубовите кои учествуваат во најелитното европско кошаркарско натпреварување.

На средбата ќе се осврне и на состојбата во Панатинаикос, кој претходно ја објави својата намера да го напушти турнирот.