Евролига: Германски шок за Фенербахче и ЦСКА
АЛБА Берлин успеа да ги заддржи ЦСКА Москва на само 37 поени во првото полувреме за да стигне до импресивна 93:88 победа во Русија, а убавиот петок за германските екипи во Евролигата го продолжи Баерн Минхен со 75:71 победа на гости кај Фенербахче.

Симоне Фонтекио постигна 20 поени, Маодо Ло додаде 15, додека Маркус Ериксон имаше три тројки за да заврши со 13 поени за АЛБА, но победата, прва за АЛБА во четвртото коло на Евролигата, дојде од фантастичната игра во одбраната.

За ЦСКА, Никола Милутинов во своето деби за рускиот клуб во Евролигата имаше само 4 поени, без да се обиде да шутне, Мајк Џејмс имаше 27 поени, а Вил Клајбурн заврши со 25 поени.

Баерн пак, губеше со 20 поени на полувреме (45:25), но направи целосен пресврт во третата четвртина за голема победа на Босфорот. Владимир Лучиќ имаше 18 поени за Баерн со 5 скока, додека Џејлон Рејнолдс додаде 17 поени и 8 скока. Ова е втора победа за Баерн оваа недела, откако претходно ги победија Макаби на гости и сега имаат 3-1 скор.

ЕВРОЛИГА, 4.КОЛО

ЦСКА Москва – Алба Берлин 88:93 (19:17, 32:30, 14:21, 23:25)

Фенербахче – Баерн Минхен 71:75 (28:9, 17:16, 13:23, 13:27)

Олимпијакос – Макаби Тел Авив 85:82 (15:22, 29:18, 25:26, 16:16)

Милано – Реал Мадрид

Басконија – Химки