Џерард: Ливерпул треба да му направи статуа на Клоп кога ќе ја освои Премиер лигата


Клоп призна дека не му се допаднал Мане на нивната прва средба - МИА

Ливерпул, 16 јуни 2020 () – Тренерот на Ренџерс, Стивен Џерард ја пофали работата на тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп.

– Мислам дека Јирген Клоп е најдобриот тренер во светот. Знам дека има многу успешни тренери. Пеп Гвардиола е неверојатен, како и Карло Анчелоти. Мислам дека Евертон беше навистина среќен што таков специјалист го водеше тимот. Можам да именувам уште многу имиња. Имајќи искуство како тренер во изминатите две години, разбирам колку е тешка оваа работа. Немам ништо друго освен почит кон Јирген. Тој дојде го донесе Ливерпул на ново ниво. Клубот треба да му направи статуа на „Енфилд“ покрај статуите на поранешните тренери на „црвените“, Бил Шанкли и Боб Пејсли. Знаејќи го Јирген, мислам дека нема да сака. Знам дека тој е скромен и учтив. Но, кога ќе погледнете во обемот на работата што тој го направил, разбирате дека тој сигурно заслужува слично споменување до овие одлични тренери, изјави Џерард.

Мора да се земе предвид дека кога Јирген го презема Ливерпул, тие не беа блиску да бидат најдобриот тим во Англија. Ливерпул дури не влезе во првите четири. Дојде во Ливерпул и стигна до трофејот во Лигата на шампиони, а сега е на прагот да го донесе во клубот трофејот од Премиер лигата по цели 30 години, додаде Џерард.

Што се однесува до мене, човек како Јурген треба да биде награден сега. Се чини дека во фудбалот честопати чекаме додека луѓето стареат пред целосно да се препознаат нивните достигнувања. Но, знам дека сопствениците на Ливерпул нема да го дозволат тоа. Кога Јирген ќе ја освои титулата, тие веќе треба да започнат со работа на неговата статуа, потенцира поранешниот капитен и легенда на Ливерпул.


Вести

Регистрирани нови 1085 случаи на Ковид-19, починале 12 лица

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19, починале 12 лица, а оздравеле 283 лица, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од новодијагностицираните случаи најмногу има во: Скопје-447, […]

Вести

Официјално Македонија со нов рекорд, 1085 новозаразени од Ковид

Ковид состојба 31.10.2020 Новозаразени: 1085 Тестирани: 3294 Оздравени: 283 Починати: 12 Вкупно дијагностицирани: 31572 Вкупно оздравени: 20731 Вкупно починати: 994 Активни случаи: 9847   Ковид состојба 31.10.2020 Новозаразени: 1085 Тестирани: 3294 Оздравени: 283 Починати: 12 […]

Вести

Од вторник во Австрија „локдаун“ и полициски час

Австриската Влада вечерва одлучи да спроведе „заклучување“ по вторпат оваа година, поради драматичната епидемиолошка состојба, од вторник, 3 ноември, со полициски час од 20 до 6 часот наутро. Австрискиот канцелар Себастијан Курц на прес-конференција рече […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*