Двајцата играчи од Премиер лигата имаат коронавирус


Намалувањето на платите во Англија ќе удри на здравствениот систем - МИА

Норвич, 14 јуни 2020 () – Новите позитивни тестови по осмата рунда тестирање на фудбалери и вработени од Премиер лигата се два.


 

– Премиер лигата објавува дека 1.200 фудбалери и вработени поминале тестови за КОВИД-19 на 11 и 12 јуни. Има два позитивни резултати, а заразените се во различни клубови “, се вели во изјавата од Лигата.

Еден од заразените излезе дека е фудбалер на Норвич, но неговото име не е објавено.

Играчот за кој станува збор е во карантин. Тој ќе биде тестиран повторно за една недела и доколку даде негативен тест, ќе може да се врати во тимот.

Во среда продолжуваат натпреварите во Англија со дуелте меѓу Астон Вила – Шефилд Јунајтед и Манчестер Сити – Арсенал.