Два гола на Феликс – Победа на Атлетико во Памплона
Атлетико Мадрид победнички мина на гостувањето во Памплона. Предводени од Жоао Феликс „јорганџиите“ ја поразија Осасуна со 3:1.

Младиот Португалец, за чии трансфер Атлетико минатото лето плати 126.000.000 евра, во 43 минута го постигна првиот гол на мечот. Феликс реализираше пенал за кој се избори Витоло.

Атлетико доби уште еден пенал во 48 минута, откако Ојер играше со рака пред својот гол. Повторно Феликс ја презеде одговорноста, но неговиот удар заврши во дирекот, а одбиената топка Анхел Кореа ја испрати над голот.

Во првите 15 минути од вториот дел покрај промашениот пенал, играчите на Атлеитко имаа уште три чисти шанси за постигнување на гол. Кореа од 20 метри го погоди дирекот, истиот играч не успеа да го совлада Херра во ситуација „еден на еден“, а речиси иста шанса не реализираше и Витоло.

Добрата игра во второто полувреме Атлетико сепак ја крунисаа со уште еден гол. Кореа му асистираше на Феликс, а Португалецот од работ на шеснаесетникот го совлада Херара.

Трошка надеж за Осасуна донесе голот на Анте Будимир во 80 минута. Хрватскиот репрезентативец го одигра првиот натпревар за Осасуна по трансферот од Мајорка.

Надежите на Осасуна дека ќе можат да освојат барем бод им ги урна Лукас Тореира во 88 минута. Уругваецот четири минути претходно влезе во игра, тој го постигна деби голот за Атлетико.

Атлетико со оваа победа од шест натпревари имаат 14 поени и се наоѓаат на второто место на табелата. „Јорганџиите“ имаат натпревар помалку од лидерот Реал. Осасуна го дели седмото место со 10 поени.
Вести

Македонскиот јазик и идентитет не се на масата за преговори, Берлин останува оптимист за првата меѓувладина до крајот на годината

–  Нашата државност почива на темелите на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот,  изјави вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, осврнувајќи се на ставовите што ги искажа во интервјуто за […]

Вести

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, Гостивар во дилема

– Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски и Општинскиот кризен штаб од Главниот кризен штаб бараат заострување на мерките и воведување дополнителни рестриктивни мерки за заштита од пандемијата со Ковид-19, кои ќе се однесуваат на целата територија […]

Вести

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-472, Куманово-58, Дебар-2, Штип-43, Прилеп-78, Тетово-61, Струга-29, Велес-32, Битола-87, Охрид-47, Кавадарци-32, Гостивар-22, Гевгелија-1, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*