Динамо го продаде Гвардиол за 16 милиони евра!


Динамо Загреб уште еднаш покажа дека имаат фантастична школа за млади фудбалери и „осет“ за бизнис, откако го продадоа младиот Јошко Гвардиол во Ред бул Лајпциг за фантастични 16 милиони евра.

Иако беа заинтересирани и Лидс, 18-годишниот дефанзивец потпиша договор со Лајпциг до 2026 година, а ќе остане во Динамо како позајмен фудбалер до крајот на сезоната, за што „модрите“ ќе добиваат дополнителни пари – 70 илјади евра по секој натпревар на Гвардиол.

Гвардиол го „фати“ окото на европските клубови откако влезе во првиот тим на Динамо минатата сезона, веќе играјќи и во Лигата на шампионите. Тој исто така е член на У-21 репрезентацијата на Хрватска.

#RBLeipzig verpflichtet das Abwehr-Talent Joško #Gvardiol zum 1. Juli 2021!

Der 18-jährige Kroate 🇭🇷 erhält bei uns einen Vertrag bis 2026 ✍️

Bis zum Saisonende spielt Joško weiterhin für @gnkdinamo.

Alle Infos 👉 https://t.co/OGLwWst2vr#DieRotenBullen pic.twitter.com/uN57iI8ouz

— Die Roten Bullen (@DieRotenBullen) September 28, 2020

Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*