Диего Кошта осуден на шест месеци затвор за затајување данок


Кошта не мрда од Атлетико - МИА

Мадрид, 4 јуни 2020 () – Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Диего Кошта (31) е осуден на шест месеци затвор за затајување данок, но благодарение на договорот со шпанското обвинителство, тој нема да оди во затвор, но мора да плати казна од околу 543,000 евра.

Шестмесечната затворска казна е сменета за парична казна од 36.000 евра, на која доаѓа уште една казна од 507.208 евра, поради затајување данок од повеќе од милион евра.

Тој веќе плати 1,14 милиони евра во август, со што го отплати даночниот долг со камата, што го олесни и договорот со шпанските обвинители.

Кошта беше обвинет дека не успеал да поднесе данок од 1,1 милиони евра за тој трансфер вреден 38 милиони евра во својата даночна пријава за 2014 година, кога потпиша договор со англискиот премиерлигаш Челси.


Вести

Со маска, средство за дезинфекција и дистанца, ДИК со герила акција во Скопје повика на безбедно гласање!

Караванот на Државната изборна комисија денеска беше во скопските општини Сарај, Шуто Оризари, Чаир и на плоштад „Македонија“ во центарот на Скопје со нивната герила акција. ДИК повика на безбедно гласање со делење на едукативните […]

Вести

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

– Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-87, Куманово-7, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-8, Охрид-1, Кавадарци-1, Демир Хисар- 1, Гостивар-8, Струмица-1, Кратово-1, Свети Николе-9, […]

Филипче: Имаме протоколи и доволно заштитна опрема за спроведување на изборите - МИА
Вести

ДИК ги повикува учесниците на изборите да ги почитуваат мерките за заштита на здравјето на граѓаните

Скопје, 8 јули 2020 () – Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги повика сите вклучени во изборниот процес да ги почитуваат здравствените мерки, упатствата и протоколите за предвремените парламентарни избори на 15 јули. – Само […]