„Дер класикер“ не разочара – Баерн го доби трилерот со Борусија во суперкупот


Првиот „Дер класикер“ во новата сезона во германскиот фудбал не разочара, откако во германскиот суперкуп во Минхен, Баерн Минхен се „опорави“ од првиот пораз по над 20 меча минатиот викенд за со 3:2 во трилер-натпревар да ги совлада старите ривали Борусија Дортмунд.

Победничката низа на Баерн, кои во изминатите месеци ги освоија Бундеслигата, ДФБ купот, Лигата на шампиони и УЕФА Суперкупот, беше прекината минатиот викенд, кога загубија со 4:1 од Хофенхајм, но овојпат тимот на Ханси Флик успеа да ги надмине мотивираните „милионери“ за уште еден трофеј.

Стартот беше „перфектен“ за Баварците – Корентин Толисо во 18. и Томас Милер во 32. минута им донесоа 2:0 водство, пред Дортмунд да се врати преку норвешката сензација Ерлинг Халанд. Тој прво во 39. минута му асистираше на Јулијан Бранд за 2:1, а во 55. минута избегна офсајд стапица за 2:2.

Сепак, во 82. минута, Роберт Левандовски му даде одлична топка на Џошуа Кимих, кој со малку помош на голманот Роман Бирки, успеа да ги постави конечните 3:2.


Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]

Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*