Данска ја „уништи“ Шпанија, против Русија за полуфинале
 

Данска доминираше од почеток до крај, за 34:24 победа над Шпанија и заддржување на шансите за пласман во полуфиналето на Европското првенство во ракомет, влегувајќи во еднаква битка со Франција и Русија за две места кои водат во борбата за медали.

Франција и Русија имаат по седум поени, а Данска шест пред последното коло во вторник, кога Французинките играат со Шведска, а Данките имаат директна пресметка со Русија.

Миа Реј Бидструп беше најдобар стрелец за Данска со шест гола, а Трине Јенсен постигна пет, додека за актуелните светски вице-шампионки, Шпанија, Алисија Фернандез беше најдобра со само четири гола.

ЕП РАКОМЕТ, ВТОРА ФАЗА, ГРУПА 1

Црна Гора – Шведска 31:25 (16:10)

Данска – Шпанија 34:24 (17:10)

Табела: 1.Русија 7, 2.Франција 7, 3.Данска 6, 4.Црна Гора 2, 5.Шпанија 1, 6.Шведска 0

WATCH: Just a few of Sandra Toft’s saves tonight for @dhf_haandbold 🇩🇰 – what a performance! 🔥#ehfeuro2020 #handballispassion pic.twitter.com/uFx1esM3Ri

— EHF EURO (@EHFEURO) December 13, 2020

WATCH: Head over heels and Rikke Iversen STILL gets the ball away! 😮@dhf_haandbold 🇩🇰#ehfeuro2020 #handballispassion pic.twitter.com/8hnDq27mrb

— EHF EURO (@EHFEURO) December 13, 2020

WATCH: Should @AinhoaHperchis trademark this move?@RFEBalonmano 🇪🇸#ehfeuro2020 #handballispassion pic.twitter.com/DBzQ2XZWtM

— EHF EURO (@EHFEURO) December 13, 2020