Цупара блесна, Веспрем освои поен против Кил


 

 

На пет минути пред крајот Кил беа на чекор до победа над Веспрем во ЕХФ Лигата на шампионите, но гостите изддржаа за 31:31 реми и се одмаздија за единствениот пораз оваа сезона и останаа први на табелата со  9 поени по пет меча.

Во првото полувреме се постигнаа дури 38 голови, најмногу оваа сезона во ЛШ, а Сандер Сагосен постигна осум од своите девет, додека во второто полувреме одбраната го имаше главниот збор, како и голманот на Веспрем, Владимир Цупара, кој забележа дури 17 одбрани, од кои 10 во второто полувреме.

Во последните 20 секунди од мечот, Јахија Омар (Веспрем) и Сагосен (Кил) го утнаа последните удари во мечот за да остане 31:31.

. @telekomveszprem x 🇪🇬=✈️

Yahia Khaled Fathy Omar flies through the air and grabs the ball to sink home vs @thw_handball.

Our #ehfcl #MOTW presented by @iqoniq is a cracker! pic.twitter.com/RQLjZ0AQc9

— EHF Champions League (@ehfcl) October 28, 2020

Want some more #MOTM action from a classic?

These are the moments which make #handball special.

The Slovenian magician 🪄 Miha Zarabec setting up Hendrik Pekeler for @thw_handball vs @telekomveszprem.#ehfcl pic.twitter.com/DgNcXqLivy

— EHF Champions League (@ehfcl) October 28, 2020

…when he picked up the award on court he was applauded by the Kiel fans in the arena, acknowledging his amazing performance.#fairplay #ehfcl #MOTW #POTM @telekomveszprem @thw_handball pic.twitter.com/vl9YQ9z6B8

— EHF Champions League (@ehfcl) October 28, 2020