Црногорците го прекинаа фудбалското првенство поради коронавирусот


Фудбалот се враќа во Европа – уште 13 земји знаат кога ќе ги продолжат првенствата - МИА

Подгорица, 7 јули 2020 () – Членовите на Извршниот одбор го усвоија предлогот за прекин на натпреварите организирани од Фудбалската федерација на Црна Гора – Телеком 1. ЦФЛ, Втора лига, младинска лига, кадетска лига, Куп на Црна Гора и женската фудбалска лига и сите натпреварувања на Здружението на клубови ФСЦГ (Југ, Центар и Север).– Резултатите постигнати до моментот на завршувањето натпреварувањата ќе се сметаат за конечни и ќе се засноваат врз нив, ќе бидат објавени победниците, учесниците во квалификациите за европски натпреварувања, учесниците во баражите и клубовите кои отпаѓаат, се наведува во соопштението,цитирано од „Вјести“.

Прекинот се случи откако барем еден позитивен случај на инфекција со коронавирус беше потврден во ФК Будуќност, а сите играчи и персоналот на клубот беа сместени во 14-дневен карантин.

Првенството продолжи на 30 мај и се одиграа осум кола. Будуќност беше убедливо прв со 73 поени за време на паузата, 18 повеќе од Сутјеска, која ќе игра квалификации за Лигата на Европа заедно со Искра.


Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер - МИА
Вести

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

– Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Северна Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за работата на комесарите во изминатава година. Како најлош момент […]

Вести

Состојбата со Ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Бројот на заболени од Ковид-19 минатата недела е намален за 9,9 отсто, а се зголеми бројот на оздравените. Надлежните сметаат дека состојбата е под контрола, а здравствениот систем веќе почна со подготовките за вакцинација против […]

Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, која ќе се одржи денеска и утре. На […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*