Циципас и Рубљев се вратија од 0-2 во Париз


Светскиот рекет број 6, Стефанос Циципас успеа да се врати од два сета негатива за да го совлада Шпанецот Хауме Мунар со 4:6/2:6/6:1/6:4/6:4 за да го помине првото коло на Ролан Гарос.

Грчкиот тенисер, кој во неделата загуби во финалето во Хамбург, изгледаше на добар пат да го освои првиот сет откако поведе со 3:1, но потоа ја загуби концентрацијата и Шпанецот успеа да ги искористи бројните неизнудени грешки на противникот. Но, од третиот сет, Циципас успеа да најде рецепт за играта на Мунар, играјќи на неговиот бекхенд и обезбеди дуел со уругвајскиот ветеран Пабло Куевас во второто коло.

„Мислам дека не сум одиграл ваков меч досега. Ништо не функционираше додека не ја сменив играта. Горд сум на тоа како одговорив на предизвикот“, вели Циципас.

И Русинот Андреј Рубљев успеа да се врати од два сета негатива првпат во својата кариера, победувајќи го американскиот ветеран Сем Квереј со 6:7(5)/6:7(4)/7:5/6:4/6:3 по три часа и 17 минути.

Русинот, кој го победи Циципас во финалето во Хамбург во неделата, спаси сет-топка на 3:5 и 5:6 во првиот сет, но тоа не беше доволно за да го освои. Квереј потоа имаше 5:2 водство во третиот сет, но победата му избега откако Рубљев освои пет гема во низа.


Втор ден собраниска расправа за заменици на министри во Владата - МИА
Вести

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

– Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство. Амандмани имаат поднесено […]

Вести

Објавени конкурсите за ученички стипендии, воведени нови категории за техничките струки

– Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од вчера започна аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година. Конкурсите се објавени на интернет страницата на МОН, а крајниот рок […]

Вести

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

– Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна средина. Но, над дозволеното се и среднодневните концетрации на ПМ 10 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*