Чупиќ и Јотиќ во тимот на колото на Лигата на шампионите

Ракометарите на Вардар и на Еурофарм Работник, Иван Чупиќ и Ловро Јотиќ се најдоа во тимот колото на Лигата на шампионите во изборот на ЕХФ.

Чупиќ постига седум гола во вчерашниот триумф на Вардар против Порто, додека Јотиќ исто така седумпати ја погоди противничката мрежа во поразот на Еурофарм на гостувањето кај Савехоф.

Идеален тим на 2.коло во ЛШ во избор на ЕХФ:

Лево крило: Себастијан Бартолд (Алборг)
Лев бек: Ловро Јотиќ (Еурофарм Работник)
Плејмејкер: Никола Карабатиќ (ПСЖ)
Десен бек: Харалд Раинкинд (Кил)
Десно крило: Ива Чупиќ (Вардар)
Пивот: Хендрик Пекелер (Кил)
Голман: Жоан Ледо Менендез (Бидасоа).

Вести

Извршена еутаназија врз златната параолимпијка Верворт

Белгиската параолимпијка, Марик Верворт, го активираше барањето за еутаназија, што значеше крај на нејзините маки, и смрт. Верворт која имаше 40 години, а на Параолимписките игри во Лондон 2012 година освои златен медал во трката […]

Бизнис

„Герешајмер“ го означи почетокот на изградба на новата фабрика во Бунарџик, ќе вработи 400 луѓе

Германската компанија „Герешајмер“ денеска во Технолошко индустриската развојна зона Бунарџик го означи почетокот на изградба на новата фабрика за медицинска пластика. Ова е прва фабрика на реномираната германска компанија во Југоисточна Европа, а земјава беше […]

Вести

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување на 60 милиони денари од Буџетот за 2019 година за чистење на индустрискиот токсичен отпад (линдан) во поранешната фабрика ОХИС во Скопје. Средствата, како што […]