Челси прими најмногу голови на гостување во Премиер лигата од почетокот на минатата сезона


Челси прими најмногу голови на гостување во Премиер лигата од почетокот на минатата сезона - МИА

Вест Бромвич, 26 септември 2020 () – Во третото коло од Премиер лигата, лондончани вечерва ремизираа 3:3 со Вест Бромвич Албион. Челзи под водство на тренерот Френк Лампард, забележа 20 примени гола на 21 натпревар на гостински терен во лигата.Во овој период Челси прими 42 гола, најмногу во Премиер лигата, 13 пати повеќе од два.

На денешниот меч голот на „сините“ го бранеше Вили Кабалеро.