Борец испадна од Купот на Македонија


Борец испадна од Купот на Македонија - МИА

Македонска Каменца, 23 септември 2020 () – Екипата на Каменица Саса денеска го приреди најголемото изненадување во 1/16-финалето од фудбалскиот Куп на Македонија, откако го совлада фаворитот Борец по пенали.


 

Регуларниот тек заврши 2-2, а домаќинот по изведувањето на ударите од 11-метри беше поуспешен и славеше со 3-1.

Во другите дуели, фаворитите немаа проблем со своите ривали и се пласираа воосминафиналето.

Резултати:

Росоман – Беласица 1-5
Силекс – Лабуништа Тетекс 5-1
Охрид – Ренова 0-4
Пелистер – Љуботен 4-0
Гостивар – Тиквеш 5-0
Слога Виница – Шкупи 1-2
Македонија ЃП – Победа 1-0 (по пенали)
Велешта – Кожуф 1-2
Каменица Саса – Борец 3-2 (по пенали)

Кит Го – Скопје 18 часот.