„Билд“: Лигата на шампионите ќе се доигра во Лисабон


Промена на плановите: Прво ќе завршат првенствата, а потоа ЛШ и ЛЕ - МИА

Лисабон, 7 јуни 2020 () – Шефовите на УЕФА веќе одлучија во кој град ќе се одржи последната фаза од Лигата на шампионите.

Според „Билд“, Лисабон ќе биде домаќин на мини-турнир. Главниот град на Португалија победи во конкуренција на Франкфурт и Москва.

Неколку фактори одат во корист на Лисабон. Како прво, сите португалски клубови веќе се надвор од европските турнири, што значи дека другите екипи ќе бидат поставени под еднакви услови.

Покрај тоа, епидемиолошката состојба во градот е поповолна од онаа во Франкфурт и Москва, а да не се занемарува е присуството на два големи стадиони близу едни до други.

УЕФА и официјално ќе објави како ќе помине остатокот од сезоната во ЛШ на 17 јуни. Од четвртфиналето па наваму, елиминациите се очекува да бидат во еден натпревар.

Финалето на турнирот е закажано за 29 август.

Атлетико Мадрид, Пари Сен Жермен, РБ Лајпциг и Аталанта веќе се квалификуваа за четвртфиналето.

Треба да се одигра реваншот во останатите 4 двојки: Манчестер Сити – Реал Мадрид, Јувентус – Лион, Баерн (Минхен) – Челси и Барселона – Наполи.


Собранието се конституира во вторник, по Илинден и разговорите за влада - МИА
Вести

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

Скопје, 3 август 2020 () – Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо во салата „Македонија“. Седницата ќе се одвива […]

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири - МИА
Вести

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Скопје, 3 август 2020 () – Одбележувањето на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, Илинден годинава помина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење на пандемијата од Ковид-19 и без […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје 1.372 активни случаи

Скопје, 3 август 2020 () – Нови 166 случаи со Ковид-19 од 1.419 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа четири пациенти од Скопје, Кичево, Штип и […]