Без Надал на УС ОпенБез Надал на УС Опен - МИА

Њујорк, 4 август 2020 () – Рафаел Надал дефинитивно нема да игра на УС Опен, доколку се одржи Гренд-слем турнирот во Њујорк, така што само Новак Ѓоковиќ останува во игра надвор од „големите тројца“.

Шпанецот ја објави важната одлука на Твитер, откако веќе е познато дека Роџер Федерер нема да игра на УС Опен, па за прв пат од 2004 година, би се случило само еден претставник од трите најдобри тенисери во историјата да биде на еден Гренд-слем.

Во исто време, ова би можело да биде првиот Гренд-слем без Надал и Федерер од 1999 година. Рафа се откажал најмногу поради пандемијата на коронавирус.

– После многу размислување, решив да не учествувам на УС Опен. Здравствената состојба е сè уште многу лоша по многу случаи на „Ковид-19“ и пандемијата е надвор од контрола. Тенис не се игра веќе четири месеци и тоа е страшно. Нема да се игра во Мадрид. Ова е одлука што не ја донесов лесно, но го послушав срцето и решив дека не можам да патувам во овој момент, напиша Рафа на Твитер.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*