Барса останува совршена во Лигата на шампионите


Барселона продолжува со застрашувачката форма во ЕХФ Лигата на шампионите, забележувајќи го седмиот триумф во седум меча оваа сезона, откако иако потешко од очекувањата со 29:25 (13:12) беа подобри од Кил во дербито.Ова е неверојатна 20-та победа во низа за Барса во Лигата на шампионите, откако минатата сезона беше прекината, а фајнал-фор турнирот уште не е одигран, и исто така 23-та домашна победа во низа во ЛШ. Во последните пет години, Барса има 40 домашни победи и само едно реми, а последен пораз им се случи на 5 декември 2015, кога Кјелце ги победи со 33:31.

Сепак, тие не успеаја да се одвојат во текот на целиот меч од упорните бундеслигаши, за во последните пет минути да ја направат разликата од четири гола – иако ова е најмала разлика за нив оваа сезона и најмал број на постигнати голови (29).

Лудовик Фабрегас беше најефикасен за „блауграна“ со шест гола, додека по четири уфрлија Макуч, Бенгоечеа и Доленец. За Кил, најдобар беше Миха Зарабец со пет гола.

Ohhhhhhhh @DikaMem with a tasty bit of wrist! 💪@FCBhandbol are starting to turn the screw now… #ehfcl

WATCH: https://t.co/jzBXS7I4nh pic.twitter.com/Pgw9Qclg4n

— EHF Champions League (@ehfcl) November 26, 2020

What a stop! He was player of the match last round and he is in good form again today! @KamKevin (7 saves / 16 shots so far) ladies and gentlemen! @FCBhandbol #ehfcl

WATCH: https://t.co/jzBXS7I4nh pic.twitter.com/0KmI8XbodL

— EHF Champions League (@ehfcl) November 26, 2020