Барса немоќна против Хетафе


„Ја подмладуваат репрезентацијата, па тогаш зошто се тука Меси и Агуеро?“

Барселона на „Колосеум Алфонсо Перез“ во Мадрид го доживеа првиот пораз во сезоната. Хетафе во шестото коло славеше над Барс со голот на Мата од пенал во 56 минута.

Барса против цврстата екипа на Хетафе делуваше безидејно во поголемиот дел од натпреварот. Роналд Куман на клупата го остави Фелипе Кутињо и тоа се почувствува во играта на Барселона.

Имаше Барселона две добри шанси во првиот дел кои не ги реализира. Ударот на Меси заврши во дирекот,а Гризман шутираше над голот кога беше сам пред Сорија.

Имае и Хетафе свои шанси во првиот дел, Максимовиќ не успеа да го совлада Нето од добра позиција, а ударот на Куурреља го одбрани бразилскиот голман.

Во вториот дел Хетафе ја контролираше играта, а во 56 минута поради Де Јонг задоцни со стартот врз Даконам, домаќините добија пенал кој го реализираша Мата. Во последните десет минути Кучо Ернандез промаши две неверојатни шанси. При првиот обид Нето ја допре топката која потоа заврши во гредата, а при вториот обид кога беше сам пред голманот шутираше над голот.

Најдобрата шанса Барселона ја имаше преку Даконам, капитенот на Хетафе по центаршутот на Брејтвајт ја удри топката која заврши во гредата.

По поразот на Барселона Атлетико Мадрид е единствента непоразена екипа во Ла Лига.

Наредната сабота Барселона ќе го пречека Реал.


141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје
Вести

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) […]

Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Вести

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

– Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*