Баерн го надмина Реал Мадрид на ранг-листата на УЕФАОсма последователна титула за Баерн Минхен во Бундеслигата - МИА

Минхен, 21 август 2020 () – Баерн (Минхен) е на врвот на ранг-листата на УЕФА, откако се пласираа во финалето на Лигата на шампионите. Баварците го заменија Реал Мадрид.


 

И двата клуба имаат по 134 поени, но Баерн има предност бидејќи тие победија во повеќе мечеви оваа сезона – 34 против 17. Третата позиција ја држи Барселона, потоа следи Атлетико Мадрид, а италијанскиот хегемон Јувентус е петти. Другиот финалист во Лигата на шампионите, Пари Сен Жермен е на седмото место со 113 бода.

Шампионот на Англија Ливерпул, кој ја освои Лигата на шампионите пред една година, е на десеттото место со 99 бода.