Аталанта постигна 98 гола во италијанскиот шампионат и го повтори достигнувањето на Јувентус


Аталанта постави рекорд во Серија А - МИА

Парма, 29 јули 2020 () – Аталанта синоќа ја совлада Парма на гостински терен со 2:1 во мечот од 37. коло од италијанскиот шампионат и изедначи достигнување на Јувентус.


 

Клубот Бергамо има постигнато 98 голови оваа сезона и го повтори успехот на Јувентус од сезоната 1951/52.

Рекордот по ефикасност му припаѓа на тимот на Милан од сезоната 1949/50 година, кога постигна 118 голови.

Аталанта, по 37 натпревари, го зазема второто место на табелата во Серија А.