Артета: Одлуката за повлекување на Езил од составот е донесена исклучиво од фудбалски причини


Артета ја откри ситуацијата со трансферите на Арсенал - МИА

Лондон, 22 октомври 2020 () – Тренерот на Арсенал, Микел Артета ја коментираше одлуката за изземање на играчот за врска Месут Озил од составот за Лигата на шампионите за сезоната 2020/21.

 

 

– Одлуката за повлекување на Езил од апликацијата е донесена исклучиво од фудбалски причини. Совеста ми е чиста, затоа што бев искрен со Месут. Имам многу високо ниво на комуникација со него, знаеме што да очекуваме едни од други. Тој имаше шанси како и сите други. Жал ми е што морав да повлечам тројца играчи од составот, но притоа се обидов да ги погледнам во очи. Мојата работа е да ги натерам играчите да ги покажат своите најдобри квалитети. Сега чувствувам дека не успеав во овој поглед, бидејќи сакам Месут да игра во неговата најдобра форма во тимот, рече Артета за „Скај Спорт“

Претходно, 32-годишниот Германец објави писмо во кое упати обвинувања кон клубот и изрази разочараност што е избришан од тимот за дуелите во Лигата на шампионите.