Алонсо го возеше болидот на Рено 

Шпанскиот возач Фернандо Алонсо го возел болидот на Рено за време на промотовно снимање на патеката во Барселона. Алонсо од наредната сезона по две годишна пауза повторно ќе вози во Формула 1. Тој ќе вози за Рено, односно Алпин како што ќе биде името на овој француски тим.

Фернандо Алонсо го возел болидот Р.С.20. Ова возило оваа сезона го возат Даниел Рикардо и Естебан Окоун.

Двократниот светски првск (2005, 2006), за снимањето на промотивниот спот можел да вози само 100 километри.

Последен пат Алонсо возел Ф1 болид на трката во Абу Даби во 2018 година. Шпанецот има 32 победи во кариерата во Ф1.

Во меѓу време два пати возел на трката 24 часа Ле Ман и на светскиот шампионат во издржливост. Оваа година возеше и на релито Дакар и го освои 13 место.

View this post on Instagram

Live chat with @fernandoalo_oficial after his very first time driving the R.S.20! #RSspirit #Renault #F1 #Formula1 #FernandoAlonso

A post shared by Renault F1 Team (@renaultf1team) on Oct 13, 2020 at 6:05am PDT