Алфа Ромео ќе го задржи името за сезоната 2021 година


Алфа Ромео ќе го задржи името за сезоната 2021 година - МИА

Рим, 29 октомври 2020 () – Раководството на Формула 1 тимот Алфа Ромео преку својата официјална веб-страница соопшти дека ќе ја продолжат соработката со Заубер и во 2021 година.


 

Италијанскиот производител на автомобили е партнер на тимот од 2018 година, во 2019 година швајцарскиот тим започна да настапува под името „Алфа Ромео“, кој ќе остане и следната сезона.

За Алфа Ромеа возат пилотите Кими Раиконен и Антонио Џовинаци.